Маленький фіорд в серці України

Живописний гранітний каньйон на річці Гірський Тикич біля села Буки (межа Черкаської і Вінницької областей) входить в сотню найкрасивіших місць України і знаходиться на другій сходинці рейтингу «Сім чудес Черкащини».

 

А в плані природної унікальності Буки займають в нашій країні одне з перших місць. Хоч Буки знаходяться в Черкаській області, туди ближче добиратися від Умані. А від Києва на машині можна доїхати десь за три години. Усюди не високі, але круті скелі, обліплені купками яскраво-жовтих квітів, навіть посеред водоспаду з піщаними берегами. Річка Гірський Тикич тече в протерозойських гранітах, вік яких оцінюється в 2 млрд. років, і утворює оригінальний, глибокий (до 20 м) і вузький (місцями 20-40 м) каньйон.

 

Берег його скелястий з виступами сірого граніту, один з уступів якого названий на честь відомого українського геолога-петрографа («Скеля Родионова»). Гірський Тикич разом з річками Гнилий Тикич і Ятрань входить в басейн Південного Буга. Перед входом в Букский каньйон води Гірського Тикича нестримно падають з брили граніту, тим самим створюючи шумний водоспад Вир. Це чудо природи не залишилося непоміченим, і ще в 1972 році цьому об’єкту був присвоєний статус державного пам’ятника природи місцевого значення.

 

Біля водоспаду ще в дев’ятнадцятому столітті побудували великий водяний млин, від якого збереглися тільки фрагменти. Тут постійно шумить річка і квакають жаби. До цих звуків так звикаєш, що вже потім складно сприймати тишу. Сюди частенько з’їжджаються альпіністи. Вони говорять, що тренуватися в скелелазінні можна навіть на скелі у вигляді людського профілю в самому кінці каньйону, яка здається зовсім непристосованою для альпінізму. Світанок в Буках нікого не залишає байдужим.

 

Місцеві жителі говорять, що в Буках красивіше всього навесні — тут дуже багато кольорів, навіть ростуть дикі тюльпани і дикий часник. А на лугах пасуться кози, причому цілими сімействами — серед дорослих тваринних стрибають чорні, білі або чорно-білі козенята. Корови тут не особливо популярні. Якщо пройти небагато вперед, то ви зможете побачити першу в Україні гідроелектростанцію, але зараз вона не функціонує. Буцький каньйон — це маленький фіорд в серці України.

 

Увага шановні відвідувачі!

З радістю повідомляю Вам що розпочинаю марафон заміток. Що це таке? Марафон заміток – це необхідність писати одну замітку на протязі якогось терміну. Мій термін – 1 замітка за 1 добу.

Дуже сподіваюсь що Ви оціните мої старання.