Олешківські піски — Херсонська пустеля

Олешківські піски — піщаний масив, розташований в 30 км на схід від Херсона. Його розмір близько 15 км в діаметрі.

Олешківські піски є найбільшим піщаним масивом в Європі. Складаються з безкрайніх барханів (місцеві жителі називають їх «кучугурами»), заввишки близько 5 метрів, і рідкісній рослинності. Раніше в Олешківських пісках знаходився військовий полігон, на якому відпрацьовували бомбометання льотчики з країн Варшавського договору. У зв’язку з цим було обмежено наукове дослідження регіону. Досі в пісках знаходиться велика кількість снарядів, що не розірвалися. Назва походить від старої (до 1925 року) назви міста Цюрупинськ — Олешки.

Олешківські піски в нинішньому своєму вигляді з’явилися дуже нещодавно. У пониззях Дніпра піски існували завжди, але їх просування стримував покрив степової рослинності.

У 18-му, а також в 19-му столітті сюди почали завозити овець (один тільки барон Фальц-Фейн, засновник заповідника Асканія-Нова, володів величезними стадами до мільйона голів) які знищили траву, звільнили піски, а вітрова ерозія дала їм можливість розширюватися.

По словах П. Костычева що вивчав Олешківські піски в 1880-х роках, не більше ніж за сто років до того часу, Олешківські піски були суцільно закріплені рослинністю, місцями деревною. Думка, «ніби поява пісків пішла від зміни кліматичних умов місцевості», Костычев вважає абсолютно голослівним («на це немає жодних доказів «). «Утворення сипких пісків і перешкода до їх закріплення обумовлюються однією і тією ж і притому тільки однією причиною: посилено пасінням худоби». У «Журналі загальнокорисних відомостей» за 1837 рік вказується, що площа лісів на пісках нижнього Дніпра, що складала в 1802 році більше 5000 га до 1832 року впала практично до нуля.)

Дніпровські піски займають площу 161 200 га. Не дивлячись на те, що Олешківські піски часто називають пустелею, це не зовсім вірно.

По температурному режиму і кількості опадів їх можна віднести швидше до напівпустель. Проте, кліматичні умови такі, що влітку пісок нагрівається до 75 градусів.

Повітря над пісками прогрівається сильніше, ніж над навколишньою місцевістю, вологість повітря знижується, тому в літній час дощові краплі швидко випаровуються, і інтенсивність дощів (за деякими неофіційними даними) тут дещо менше, ніж в самому Херсоні, який знаходиться по іншу сторону Дніпра. Важко тут усьому живому.

Серед рослинності пісків зустрічаються оазиси з берізок і сосонок, в цих оазисах є тінь, але зовсім немає вітру, а тому там ще жаркіше. Степ, багатотравний, запашний, різноголосий. Дивують зарості ковили. Зустрічаються в «Олешківської пустелі» і озера — сухі, повноводні і мінеральні.

Хоча зараз піски і стримуються лісами, іноді вони заносять околиці довколишніх селищ. Минулого літа тут був відкритий новий туристичний маршрут «Сафарі в пустелю Олешківські піски».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*