Учан-су — Кримська Ніагара

Водоспад Учан-су, що гуркотить всього у восьми кілометрах від Ялти, добре відомий: описаний, оспіваний і покірний. Цей овіяний легендами водоспад — найвищий і в Криму, і в усій Україні.

Ріка Учан-су бере початок в горах на висоті 1233 метри під обривом скелі Ай-Петри, а на висоті 390 метрів зривається вниз водоспадом заввишки 98 метрів. Це удвічі вище за Ніагарський водоспад. Вода, що скажено клекоче, ударяється об уступи, розлітається водяним пилом.

У найбільшого уступу — статуя орла, що летить вгору назустріч струменям, що летять вниз. Декоративний орел вінчає насправді невелику водозабірну будову. Вода від неї поступає у водосховища на горі Могабі.

Ріка Учан-су нижче за течією утворює ще два менші водоспади, стікає до Ялти і впадає в морі в самому її центрі. Нижче за водоспад річка вже міняє свою назву, стає Водоспадною. Хоча і вище вона виявляється названою на честь водоспаду: Учан-су — вода», що «летить (що падає), на кримсько-татарському. Водою», що «висить, — Кремасто-Неро називають водоспад кримські греки. Ще одне його ім’я — Ауткинский водоспад, по назві ялтинського передмістя.

Сам водоспад відповідає безлічі назв і здається багатоликим: він виглядає по-різному в різні пори року. Бурхливий і гримлячий весною, влітку він — усього лише декілька цівок. Іноді в особливу жару Учан-су і зовсім пересихає. А в суворі зими водоспад замерзає, стаючи вражаючою крижаною брилою. По такій величезній бурульці в 1986 році підійнявся знаменитий альпініст-першопідкорювач Юрій Лишаїв.

Він згадує, що підкорення було рівно небезпечним і дивним. Водоспад на ділі виявився не суцільним крижаним масивом: він був складений з окремих замерзлих струменів-бурульок. Кожна крижана трубка сяяла веселкою на сонці, усередині кожної була вода. Щоб почати сходження, Юрій Лишаїв декілька тижнів чекав, поки основа водоспаду не мерзнутиме із землею. У результаті підніматися йому припало при температурі — 17 градусів впродовж трьох годин, серед великих бурульок, що зриваються з водоспаду.

Пізніше альпініст повторив небезпечне сходження навіть без страховки.

Учан-су не лише сам по собі вражає, його околиці повні пам’яток, пам’ятників історії і природи. У околиці Ялти, найближчої до Учан-су, жив Антон Павлович Чехов, і його будинок-музей стоїть зовсім недалеко від водоспаду. По дорозі до водоспаду можна відвідати Долину казок, побачити стіни древньої фортеці Учан-Су-Исар. А ліс біля водоспаду складений зі знаменитої кримської сосни, що робить повітря особливо чистим.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*